środa, 8 maja 2019

Problemy z pamięcią krótkotrwałą u dzieci – przyczyny oraz sposoby na jej polepszenie


Moi Drodzy,


dzisiaj chciałabym podzielić się z Wami moimi spostrzeżeniami dotyczącymi problemów z zapamiętywaniem oraz pomysłów na ich zniwelowanie :)

Zapraszam do lektury!

Pewnie nie raz dziwicie się dlaczego dziecko nie pamięta słówek, które przed chwilą powtarzało. Albo nie pamięta o czym było opowiadanie. Moja bratanica przeczytała stronę książki i po chwili nie potrafiła powiedzieć o czym czytała. Takie sytuacje zdarzają się nie tylko dzieciom, ale też dorosłym.

Wtedy kiedy nie pamiętamy tego co robiliśmy przed chwilą lub tego co mówiliśmy lub się uczyliśmy wiąże się z zaburzeniami pamięci krótkotrwałej, a to jest spowodowane zaburzeniami koncentracji.

Koncentracja – co to jest?

Koncentracja to umiejętność skupienia się na wykonywanej czynności. Ważne jest to, że czas, przez który możemy być skupieni na danej czynności wydłuża się wraz z wiekiem. Maluszki potrafią być skupione od kilku do kilkunastu minut, a dorosły człowiek potrafi być skupiony nawet kilkadziesiąt minut. Do innych czynników wpływających na czas skupienia należą: przemęczenie, niewyspanie, stres, silne emocje, uwarunkowania genetyczne, pośpiech, brak czasu na relaks oraz nieumiejętność odpoczywania oraz zła dieta. Jeśli jesteśmy zmęczeni lub niewyspani to jedyna rzecz o której potrafimy myśleć to chwila snu, odpoczynku, relaksu. Dzieci mają tak samo jak dorośli! Maluch nie będzie układał puzzli gdy jest zmęczony. Nie skupimy się na zadaniu również wtedy gdy jesteśmy smutni lub zdenerwowani albo gdy musimy wyjść niebawem dokądś i brakuje nam czasu. Kolejna kwestia dekoncentracji u dzieci - maluch nie będzie potrafił się skupić na danej czynności gdy ta go nie będzie interesowała. Dlatego dziecka nie zmusimy do wykonywania danego zadania. Jeśli widzimy, że nie interesuje go, nudzi to po prostu je zmieńmy :)

Koncentracja oraz pamięć krótkotrwała - jak je wspomóc?

Wpływ na rozwój mózgu oraz skupienia ma wpływ odpowiednia, zbilansowana oraz zróżnicowana dieta. Zadbaj o to aby w diecie malucha znajdowały się świeże warzywa owoce, nabiał, wysokiej jakości wędliny. Zrezygnuj ze słodyczy - możesz je zastąpić domowymi słodkościami takimi jak koktajl bananowo-kakaowy, budyń z sokiem malinowym lub domowej roboty migdałowa chałwa. Ważne są również regularne pory posiłków oraz jedzenie nie za dużych porcji.

Kolejny istotny aspekt to wystarczająca ilość snu - przykładowo ośmiolatek potrzebuje około 8-9 godzin snu nocnego. Jeśli maluch jest senny w ciągu dnia, zaproponuj mu drzemkę. Nawet kilkanaście minut wystarczy na regenerację organizmu oraz lepsze samopoczucie i wydajniejszą pracę mózgu.

Ład i porządek sprawia, że dłużej potrafimy skoncentrować się na wykonywanej czynności. W chaosie nasza uwaga jest rozproszona przez co koncentracja jest znacznie ograniczona oraz utrudniona. Kiedy czytam lub piszę najpierw sprzątam pokój oraz miejsce pracy i w taki sam sposób uczę córkę. Przed układaniem puzzli lub czytaniem książeczek, sprzątam wszystkie zabawki z maty tak aby nic nie odwracało jej uwagi.

Bądźmy konsekwentni. Konsekwencja w działaniu wprowadza harmonię oraz spokój i co dla dzieci jest najważniejsze: przewidywalność oraz powtarzalność.

Nie przeszkadzaj. Nie odrywaj dziecka w czasie nauki lub zabawy, pozwól mu dokończyć wykonywaną czynność. 

Proponuj różnorodne materiały wspomagające poznawanie oraz naukę. Każdy z nas uczy się w inny sposób. Ja jestem wzrokowcem - uwielbiam pisać, kolorować, podkreślać, natomiast moja przyjaciółka jest typowym słuchowcem - wszystko powtarza na głos, ponieważ wtedy szybciej i lepiej zapamiętuje usłyszane informacje. Dzieci najefektywniej uczą się wszystkimi zmysłami dlatego tak ważne jest aby dostarczyć dziecku bodźców słuchowych, wzrokowych oraz dotykowych. W tym miejscu polecam Wam Fiszki Wydawnictwa Cztery Głowy, które proponują fantastyczne kolorowe ilustracje, pod każdym obrazkiem napis w języku polskim oraz angielskim. Dodatkowo w tym samym czasie można odsłuchać danego słowa dzięki nagraniom MP3, które znajdziecie on-line. Po każdej lekcji słownictwa Fiszki oferują grę językową, która pozwoli maluchowi na utrwalenie nowo poznanego słownictwa. Odsyłam Was do mojej recenzji Fiszek:

A jakie są Wasze sposoby na poprawienie koncentracji?





2 komentarze:

  1. Mniej smartfonów, laptopów. Więcej ruchu i bliskości z bliskimi :) I będzie lepiej :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. takie to proste, a czasem dla niektórych nierealne do wykonania - niestety :)

      Usuń

Copyright © 2016 Batmanka - mama testerka , Blogger