środa, 29 czerwca 2022

„Ruda” - czy kolor może określać naszą wartość?

Czy kolor może określać naszą wartość? Czy przez to, że jesteśmy inny, możemy czuć się gorzej? Czy to, że nie „wtapiamy” w tłum, jesteśmy gorsi, nieatrakcyjni, nieciekawi? Dzisiaj przedstawiam Wam książkę dedykowaną przedszkolakom, zgodnie z opisem Wydawcy, dzieciom w wieku 4-6, aczkolwiek osobiście uważam, że dzieci wczesnoszkolne również sporo zrozumieją z tej historii i z pewnością im się spodoba.


Są dzieci, które noszą okulary, aparat ortodontyczny, poruszają się z pomocą wózka inwalidzkiego, mają deficyty, które ograniczają ich możliwości ruchowe, społeczne, ale czy to znaczy, że są INNE? Mniej wartościowe? Kiedyś spotkałam się z opinią, że każda inność to pewnego rodzaju cecha wyjątkowa. Być może „Ruda” pozwoli dzieciom zauważyć, że nie każdy z nas jest taki sam? Rozmowa rodziców z dzieckiem na bazie tej książeczki prawdopodobnie zwróci uwagę dziecka, że wygląd nie jest najważniejszy, a wartość człowieka jest wyznaczana przez charakter i tak zwane dobre serduszko :)

„Ruda” ukazała się nakładem Wydawnictwa Tatarak i urzeka treścią i wyjątkową grafiką. Już we wcześniejszych wpisach wspominałam o niezwykłym duecie, który i tym razem zaprasza nas do wyjątkowego świata bajek i opowieści. Autorem „Rudej” jest Piotr Wilkoń, a ilustratorem Józef Wilkoń. Wspólnie stworzyli kolejną perełkę.
Bohaterami książki jest rodzina kotów, które wyróżnia czarne, błyszczące futro. Są pięknie, wyglądają majestatycznie, a z tej wyjątkowej cechy są bardzo dumni. Pewnego dnia na świecie pojawia się kociątko - Ruda, która wygląda inaczej niż pozostali członkowie rodziny. Jej futerko jest ognisto pomarańczowe, co wyróżnia już kotka z całej rodziny. Co więcej, Ruda zachowuje się też ciut inaczej niż jej kocia rodzina. Domyślacie się z pewnością, że inność może stać się problematyczna. Jak potoczą się losy uroczych kociaków? Czy Ruda będzie szczęśliwym kociątkiem? 

Zapraszam Was na wyjątkową lekturę o młodej buntowniczce- Rudej. Być może i Was ta historia oczaruje, rozbawi i zapadnie głęboko w pamięci i serduchu :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Batmanka - mama testerka , Blogger